Admin

Our Staff

Administration

Dr. Cheryl Askew, Principal
Mr. James Avery, Assistant Principal
Ms. Andria Chambers, Assistant Principal
Ms. Danielle Gish, Administrative Assistant
Mrs. Elizabeth Pickett, Assistant Principal
Mr. Jason Stanley, Assistant Principal
Mrs. Rachel White, Technology Academy Coordinator
Mrs. Jennifer Morris, School Improvement Specialist
Mr. David Siock, Student Activities Coordinator

AVID Teacher

Dwight Robinson

English Teachers

Katie Bennett
Michael Brown
Esther Coulter,  webpage
Mary Davanzo-Tysor
Mark Doyle
Frances Fok
Maranda Hall
Rebekah Hazen
Judi Lassiter
Susan Livingston
Nichole Malbon
Caitlin McCormick
Brian Phelps
Beth Protsman
Frances Schoening
Karyn Simonelli
Teresa Still Davis

English as a Second Language

Scott Cray
Bernadette Parris
Tina Ringo

Fine Arts Teachers

George Carden
Woody Gehlert
Carli Hanback
Angela Henry,  webpage
Hannah Jones
Jeremy Yoder
Dana Zumbrum

Health and PE Teachers 

Tom Anderson
David Hart
Sharon Nicholson
Morgan Nopper
Thomas Reamon
John Sendzik
Angela Tonnesen
Stacey White

Mathematics Teachers

Bob Bernhard
Lisa Berotti
Leigh Bishard
Sarah Culpepper
Maria Delima
Karin Eakin
Dawn Euman
Lisa Ferran
Kevin Gmiter
Alicia Herbert
Kathy Holbert
Anthony Kaup
Shaylee Laton
Kathleen Lucas
Renante Manlunas
Steven Roenker
Tom Sanchez
Stacy Siock
Paul Smith

NJROTC Teachers

Valerie McQueen-Vance
William Wales

Science Teachers

Wendy Barcroft - webpage
Cynthia Bogdan
Melissa Calaman
Caroline Clark
Kasi Daniel - webpage
Rae Ann Firoved
Beverly Hassell
Samantha Krankka
Nicole Lee
Keith Leonard - webpage
Marie Marcia-Garner
Jacob Newman
Laura Newsham - webpage
Anne Marie Sprague - webpage
Hilliary Thompson
Megan Wong - webpage

Social Studies Teachers

Shawn Bolling
Kelli Bradshaw
Chelsea Brechtel
Marion Broglie
John Clark
Ty Forehand
James Freeman
Daniel Goffigan
Elizabeth Grossmann
Jennifer Groves
Matthew Hamaker
Marcus Johnson-Williams
Kathy Lienau
Andrew Lykins
Paige Moore
Jessica Oker
James Quick
Michael Robinson
Robert Vader

Special Education Teachers

Letha Anderson
Tim Blum
Kisha Coleman-Pender
Mason Cox
Russ Cunningham
Allison Donnell
Cynthia Enroughty
Teresa Fish
Sheryl Grumney
Lakesha Haywood
Victoria Graybeal, PCST
Shannon Ison
Bridgette Jackson
Tano Lentini
Kristin Marriner
Minnie Reliford
Mary Webber
Michael Wilder
Gina Wood

TCE

Jennifer Ailstock
Janet Balestino
Kelly DeMarchena
Kay Gramling
Sue Hitchings
Suzette Johnson
Anthony Le
Gordon Limbaugh
Damarie Lopez-Troche
Christy Murchison
Jennifer Renne
Tyler Swartz
Lynne Williams
Timothy Wright

World Languages Teachers

Anibal Acosta
Mark Alberda
Maria DeSimone
Tanya Espinoza
Monica Lukas
Connie Martinez
Marie Mayoya
Susan Muehlig
Sachiko Sakamaki

ACCESS Counselor

Jenny Hechtkopf

Behind-the-Wheel

TBD

Cafeteria Manager

Bonnie Gassett

Clinic

Deborah Amburn
Victoria Fisher
Ashley Trau

Counseling

Melody Cariello, Director 
Jennifer Cholick
Mark Dandridge
Brandon Gardner
Allison Haley
Jeanita Lawrence
Shawniquea Rozier

Distance Learning Assistant

Ilda Madridejos

Gifted Resource Specialist

Heidi Calma

Graduation Coach

T'Na Bell

Head Custodial Staff

Millie Hernandez, Head Day Custodian
Troy Ware, Head Night Custodian

In-School Suspension Coordinator

TBD

Instructional Coach

Kelly Singer, Instructional Coach

Instructional Technology Specialists

Erik Moore
Kristin Sanderlin

Library Media Center

Shelly Blanshan, Library Media Assistant
Michelle Dowdy, Library Media Specialist
Bruce Sundberg, Library Media Specialist

Office Staff

Lisa Wiggins, Bookkeeper
Margaret Burgess, Data Tech
Terri Muench, Office Manager
Diana McAndrews, Guidance
Andrea Everhart, Attendance Manager
Christina Laramay, Main Office
Julia Mitchell, Main Office

Reading Specialist

Tracy Drayer

School Psychologist

Megan Francis

School Resource Officer

Tharnon Lipsey

School Social Worker

Arlene Sosa

Student Support Specialist

Raven Fuller

Technology Support Technician

Richard McCollum